• pomorskiedlaciebie.pl

• Dlaczego powstała platforma LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ?

• Platforma edukacyjno-informacyjna LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ jest jedną z form realizacji działań wspierających zdrowie psychiczne osób zamieszkujących województwo pomorskie, dotkniętych bezpośrednimi i pośrednimi skutkami pandemii COVID-19 w obszarze zdrowia psychicznego.

Do kogo adresowane są treści zamieszczone na platformie LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ?

• Jakie informacje zawiera pomorska baza pomocy psychologicznej?

• Pomorska baza pomocy zawiera dane adresowe oraz kontaktowe placówek świadczących wsparcie osobom młodym potrzebującym pomocy psychiatrycznej, psychologicznej i terapeutycznej, a także realizujących specjalistyczne i interwencje w sytuacji kryzysu.

• Do czego służy dostępne na platformie LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ narzędzie do wstępnego wywiadu diagnostycznego?

• Celem udostępnienia użytkownikom platformy narzędzia do wstępnego wywiadu diagnostycznego jest rozpoznanie kluczowych potrzeb edukacyjnych i interwencyjnych umożliwiających dostosowanie świadczonej w zakresie zdrowia psychicznego pomocy do indywidualnych oczekiwań odbiorców.

Zadaniem wstępnego wywiadu diagnostycznego jest:

• Jakich problemów zdrowia psychicznego dotyczą dostępne na platformie treści informacyjno-edukacyjne?

• Treści edukacyjno-informacyjne zawierają następujące działy tematyczne:

Baza wiedzy została przygotowana przez ekspertów na podstawie rzetelnej wiedzy naukowej.

• Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

• ➤ 19% chłopców i ponad 16% dziewcząt w Europie w wieku od 15 do 19 lat cierpi na skutek zaburzeń zdrowia psychicznego.

➤ 9 milionów nastolatków w Europie (dzieci w wieku 10-19 lat) żyje z zaburzeniami psychicznymi. Depresja i zaburzenia lękowe odpowiadają za ponad połowę przypadków.

➤ Roczna utrata kapitału ludzkiego w Europie wynikająca z ogólnych schorzeń psychicznych u dzieci w wieku poniżej 19 lat wynosi aż 50 milionów euro.

• Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce

• ➤ Wzrost odsetka młodzieży, która czuje osamotnienie (28%).

Wzrost odsetka młodzież, która odczuwa stres szkolny (dziewczęta 57%, chłopcy 39%).

Wzrost odsetka dziewcząt deklarujących odczuwanie myśli samobójczych (17%).

➤ Pozad dwukrotny wzrost liczby osób doświadczających cyberprzemocy.

• Jakie sygnały mogą niepokoić?

• ➤ Objawy obiżonego nastroju i stresu, takie jak: smutek, przeciążenie, napięcie.

➤ Zaburzenia odżywiania, np. zajadanie stresu lub wprost przeciwnie - stosowanie restrykcyjnych diet.

➤ Objawy somatyczne, które jednak nie mają przyczyny somatycznej, takie jak bóle głowy, stawów, brzucha, czy towarzyszące lękowi: przyspieszone bicie serca, potliwość, drżenie rąk.

➤ Zaburzenia snu, takie jak bezsenność, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność (przyczynia się do nich także światło emitowane z komputerów czy telefonów).

➤ Pogarszanie się wyników w szkole i spadek zaangażowania w naukę.

➤ Problemy wychowawcze: agresja, płaczliwość, nadpobudliwość, drażliwość, wybuchowość.

➤ Problemy dotyczące relacji społecznych, takie jak wycofanie się z kontaktów albo łamanie prawa, wandalizm.

➤ Zachowania autodestrukcyjne, jak nadużywanie alkoholu, narkotyków i innych substancji uzależniających, okaleczanie się, myśli i próby samobójcze.

• Zrozumieć dziecko

Okazuj zrozumienie.