• Challenge

• W sieci internetowej krąży coraz więcej wyzwań, w których biorą udział młodzi ludzie, a nawet dzieci. Niektóre challenge mogą wydawać się niegroźne, a nawet zabawne. Dużą popularnością cieszą się niestety zadania, które z dobrą zabawą nie mają nic wspólnego. Uczniowie bywają prowokowani, a nawet zmuszani (szantażem, groźbą) do wykonania potencjalnie niebezpiecznych rzeczy. W challengach przyszła ofiara zostaje wyzwana, a przez to sprowokowana do podjęcia rzuconej rękawicy. Wycofanie się może być odebrane jako słabość, a taka osoba bywa wyrzucona z grupy społecznej, z którą chciałaby się utożsamiać.

• Dlaczego challenge są tak pociągające dla dzieci?

• Wszyscy lubimy wyzwania, sprawdzanie i potwierdzanie swojej wartości. Co dopiero młodzież i dzieci, które najwięcej czasu spędzają w grupie rówieśniczej - a w niej na pewno na brak pomysłów nie można narzekać. Nie byłoby nic złego w challengach opartych na wiedzy czy sprawności, niestety większość współczesnych internetowych prowokacji to forma rywalizacji, mająca na celu zaimponowanie rówieśnikom.

• Chciałabym przedstawić kilka challengy, które uważam za najbardziej niebezpieczne.

• 48 HOURS CHALLENGE - ZNIKNIJ BEZ ŚLADU

• Wyzwanie polega na zniknięciu na 48 godzin, im sprawa głośniejsza tym więcej punktów zdobywa uczestnik.

• OGNIOWA WRÓŻKA CHALLENGE

• Wyzwanie kierowane głównie do małych dzieci kryjące się pod obrazkiem czarującej wróżki.

O północy, gdy wszyscy już zasną, wstań z łóżka, okrąż swój pokój 3 razy i wypowiedz magiczne słowo: "Alfey... daj mi siłę. Proszę Cię idź do kuchni, ale po cichu, aby nikt cię nie zauważył, bo magia słów zniknie... Włącz na kuchence gazowej wszystkie cztery palniki. Nie podpalaj ich, chyba nie chcesz się oparzyć? Wtedy idź spokojnie spać. Magia gazu przyjdzie do Ciebie i wciągniesz ją z oddechem w czasie snu. Rano po przebudzeniu powiedz: Alfey, stałam się wróżką."

• PASS OUT CHALLENGE

• Wyzwanie polega na doprowadzeniu do zemdlenia poprzez niedotlenienie.

• ULTIMATE SELFIE CHALLENGE

• Wyzwanie polega na na zrobieniu sobie zdjęcia w skrajnie niebezpiecznym miejscu, na przykład na dachu domu, na torach tuż przed przejeżdżającym pociągiem, na kruchym lodzie itd.

• THE FIRE CHALLENGE

• Wyzwanie polega na oblaniu części ciała łatwopalnym płynem i podpalenie - jak długo się wytrzyma.

• SALT AND ICE CHALLENGE

• Wyzwanie polega na posypaniu części ciała solą a następnie przyłożeniu w tym miejscu lodu. Jak zwykle trzeba wytrzymać jak najdłużej.

• CHILLI CHALLENGE

• Wyzwanie polega na rozgryzieniu chilli lub potarciu sobie papryczką oczu.

• MOMO CHALLENGE

• Wyzwanie polega na dodaniu do znajomych MOMO (makabrycznie wyglądającej lalki). MOMO na początku jest miłe ale z czasem wysyła do dziecka groźby i zmusza do robienia strasznych zadań.

• Prośba

• Aby nie dopuścić do groźnych sytuacji, jako rodzice i nauczyciele, trzymajmy rękę na pulsie. Obserwujcie, co wasze dzieci robią w sieci i bądźcie czujni. Edukujcie, rozmawiajcie i budujcie prawidłowe relacje.

• Pozdrawiam
        Aleksandra Kulwikowska