• Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

          •       Elekcje, bezkrólewie, liberum veto, konfederacje, wolność szlachecka zmieniona w swawolę, tron bez władzy, skarb bez pieniędzy, obrona bez wojska – oto szereg przyczyn, które prowadziły Polskę do nieuchronnego upadku. Pierwszy rozbiór Polski uderzył jak grom niespodziewany, a tak ogłuszający, że przerażenie odebrało siły, obezwładniło wszystkich. Pod wpływem tego ciosu obudziło się sumienie narodowe. Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni pod nazwą „Ustawa rządowa”. Była to pierwsza w Europie, a druga w świecie po Stanach Zjednoczonych ustawa zasadnicza, będąca bardzo śmiałą, jak na owe czasy, próbą zreformowania ustroju Polski szlacheckiej w duchu nowych ideałów wieku oświeconego. Nad poprawą Rzeczypospolitej myśleli od dawna troskliwi o los ojczyzny obywatele. Jednym z nich był bohater naszego przedstawienia pan Stanisław. Współczesny zwykły obywatel, ojciec może nie idealny, ale pełen troski o przyszłość wychowania dzieci. W dość niezwykły sposób miał on okazję wziąć udział w obradach Sejmu Wielkiego i zaprzysiężeniu  Konstytucji. W taki to oto sposób z powagą, ale i z humorem klasy V a i V c pod opieką wychowawców pani Aleksandry Wiczling, pana Janusza Roszkowskiego oraz pani Sylwii Rekowskiej przedstawiły nam te ważne dla naszego narodu wydarzenia.

          • "W Służbie Prawu" - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Przodkowie

          • 26.04.2023 r. po raz pierwszy na terenie Szkoły Podstawowej w Przodkowie odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach Ogólnopolskiego Programu Służby Więziennej „W Służbie Prawu”.

            Zajęcia związane z prewencją przestępstw wśród młodzieży przeprowadził mjr Marek Stuba, przybliżając uczniom tematykę z zakresu prawa karnego. Młodzieży szczegółowo wyjaśniono czym jest prawo, jakie są jego rodzaje, funkcje oraz jakie konsekwencje grożą za jego nieprzestrzeganie. Podczas zajęć przedstawiono również charakterystykę pełnienia służby przez funkcjonariuszy, nawiązując do procesu rekrutacji i naboru do Służby Więziennej.

            Młodzież podczas zajęć wykazywała duże zaangażowanie i zainteresowanie, czego dowodem była ilość pytań dotyczących zagadnień prawnych, ale również pracy w formacji i ścieżki kariery zawodowej.

            Spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatu udziału w programie, który odebrał  Waldemar Klonowski –  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przodkowie. 

          • Służba więzienna

          • 26.04.2023 r. poraz pierwszy na terenie Szkoły Podstawowej w Przodkowie odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach Ogólnopolskiego Programu Służby Więziennej „W Służbie Prawu”.

            Zajęcia związane z prewencją przestępstw wśród młodzieży przeprowadził mjr Marek Stuba, przybliżając uczniom tematykę z zakresu prawa karnego. Młodzieży szczegółowo wyjaśniono czym jest prawo, jakie są jego rodzaje, funkcje oraz jakie konsekwencje grożą za jego nieprzestrzeganie. Podczas zajęć przedstawiono również charakterystykę pełnienia służby przez funkcjonariuszy, nawiązując do procesu rekrutacji i naboru do Służby Więziennej.

            Młodzież podczas zajęć wykazywała duże zaangażowanie i zainteresowanie, czego dowodem była ilość pytań dotyczących zagadnień prawnych, ale również pracy w formacji i ścieżki kariery zawodowej.

            Spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatu udziału w programie, który odebrał  Waldemar Klonowski – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przodkowie.

             

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi „Trzymaj formę ze Szkołą Podstawową w Przodkowie”

          • 22. kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W Szkole Podstawowej w Przodkowie, ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska obchodziliśmy w piątek 21 kwietnia. Tegoroczne obchody zostały połączone z realizacją programu Głównego Inspektoratu Sanitarnego: „Trzymaj formę”. Celem inicjatywy jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej, poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

            Dzień Ziemi rozpoczął się od apelu na którym dyrektor Szkoły Waldemar Klonowski wprowadził wszystkich w tematykę ekologi i zaprosił do aktywnego uczestnictwa. Organizatorzy przewidzieli różne atrakcje, zadania o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej dostosowane do wieku i możliwości uczestników.

            Uczniowie klas 0-III w tym dniu przynieśli zabawki przygotowane z surowców wtórych, zasiali wiosenne nowalijki oraz wykonali przepyszne sałatki i kanapki. Podczas zajęć dzieci obejrzały filmiki ekologiczne, po których malowały wspólny klasowy plakat o tym w jaki sposób dbać o naszą planetę. Nie zabrakło czasu na aktywność na świeżym powietrzu: zabawy i gry ruchowe na placu zabaw i terenie boiska.

            Uczniowie klas starszych oraz nauczyciele i obsługa szkoły nie pomijając Rady Rodziców zrealizowali inicjatywę angażującą wszystkich w tym samym czasie w różne działania proekologiczne. Uczniowie klas IV – VIII zostali podzieleni na dwie grupy po 7 klas, które zgodnie z przygotowanym harmonogramem wykonywały zadania: odwiedziły wernisaż szkolnych prac plastycznych przygotowanych wcześniej na ten dzień, opiekun wystawy przeprowadzał pogadankę na temat zachowań proekologicznych, po czym udali się na następną stację gdzie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na teście „Czy jestem eko”. Kolejnym sprawdzianem świadomości ekologicznej była prawidłowa segregacja śmieci poprzedzona krótką lekcją recyklingu w języku angielskim.

            W sali gimnastycznej uczniowie klasy VIII c przygotowali występ taneczny. Przygotowana łatwa i rytmiczna choreografia zapadała w pamięć i zachęcała dzieci do wspólnego tańca. Po tanecznej zabawie uczniowie kierowali się na kolejną stację w sali numer 7, gdzie uczestnicy obchodów Dnia Ziemi tworzyli wspólny plakat. Praca ta będzie zdobiła łącznik Szkoły Podstawowej w Przodkowie.

            Dzięki pomocy Rady Rodziców na pierwszym piętrze stanęło stoisko z eko smakołykami. Dzieci mogły skosztować domowych przetworów (dżemy, soki), owoców, warzyw, kiszonek i orzechów.

            Panie ze świetlicy szkolnej przygotowały atrakcyjne Quizzy na każdy wiek. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach.

            Główną atrakcją Dnia Ziemi była przygotowana przez nauczycieli GRA WIEJSKA „PRZODKOWO EXPRESS”, którą zrealizowano na terenie wsi Przodkowo. Uczniowie przez dwie godziny ścigali się z czasem wykonując zadania w różnych miejscach Przodkowa. Wyzwania wymagały od uczniów różnych umiejętności. Dzieci same wybierały spośród siebie lidera, który pilnował mapy, kierował grupą, zbierał fanty, odpowiadał za dokumentowanie wykonanych zadań.

            Na trasie uczniowie zmierzyli się z zagadkami dzięki którym poznali wskazówki do dalszej drogi, musieli wykazać się pomysłowością i spostrzegawczością. Jednak kluczowe było zintegrowanie się wszystkich grup i ich wspólne działanie np.: rzuty do celu, skoki przez linę, gry zespołowe. Sukces całej grupy zależał od zaangażowania, umiejętności wspólnego działania. Dzieci podczas gry „PRZODKOWO EXPRESS” zrozumiały, że kluczem do sukcesu jest wspólne działanie. Ostatnim zadaniem było odnalezienie ukrytego skarbu na piaszczystym boisku. Wymagało to od uczniów pomysłowości, cierpliwości i uczciwości. Nagroda była podwójna wykonane zadania i słodki skarb. Przy okazji uczniowie poznali atrakcyjność okolicznych terenów i dowiedzieli się jak można spędzać aktywnie i ciekawie czas bez konieczności odbywania dalekich podróży.

             

             

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi 2023 - akcja Sprzątania Świata!

          • Akcja Sprzątanie świata – Nasza szkoła jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Jak co roku uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w akcji z usmiechami na twarzy, podobnie jak blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zrbiliśmy wiele dobrego dla Matki Ziemi.

          • Kerin

          • Żywa lekcja to najbardziej efektywny sposób nauczania historii. Dlatego co roku goszczą u nas rycerze z bractwa Kerin. Opracowane przez historyków z bractwa zajęcia uwzględniają wymagania aktualnej podstawy programowej. Dzieci i młodzież zaangażowały się w odgrywanie historycznych ról. Miały możliwość włożenia zbroi, stroju historycznego, wzięcia do ręki miecza, tarczy, szabli, włóczni czy topora. Elementy humorystyczne dodatkowo uatrakcyjniły pokaz i przykuły uwagę uczniów.

          • Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej Rodno Mowa

          • Dnia 17 kwietnia 2023 roku na Rębie odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej Rodno Mowa. Była to już 52 edycja tego prestiżowego konkursu. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem podjęli się tego zadania. Było warto, ponieważ zdobyli następujące lokaty:

            kategoria klas O: ( opiekun: Jolanta Puzdrowska)

            I miejsce dla Kornelii FlisikowskiejIII  miejsce dla Julii Jakubowskiej

            kategoria klas IV-VI: ( opiekun : Wioletta Wenta)

            II miejsce dla Marty Hirsz kl. ViB

            III miejsce dla Gracjana Naczka kl. IVB

            kategoria klas VII-VIII:( opiekun: Wioletta Wenta)

            I miejsce dla Dominika Lipkowskiego kl. VIIb

            II miejsce dla Sylwii Markowskiej kl. VIIIa

            III miejsce dla Agnieszki Chmielewskiej kl. VIIa

            Bardzo dziękujemy organizatorom, a zwłaszcza Pani Zofii Róży Rzeszewicz za wspaniałą atmosferę podczas konkursu.Mamy nadzieję, że powiedzie się naszym uczniom na eliminacjach powiatowych.

          • Spotkanie z dzielnicowym Posterunku Policji w Przodkowie

          • Dziś odbyło się spotkanie uczniów z asp. Michałem Mielewczykiem – dzielnicowym Posterunku Policji w Przodkowie. Na spotkaniu poruszono temat hejtu w sieci, bezpieczeństwa w Internecie oraz bezpiecznej drogi do domu. Dziękujemy panu dzielnicowemu za przyjęcie zaproszenia.

          • Dzień Czekolady

          • Dzisiaj tj. 12 kwietnia w Dzień Czekolady uczniowie klasy II A uczestniczyli w słodkich warsztatach wykonywania i zdobienia czekolady. Dzieci wyglądały jak prawdziwi cukiernicy ubrani w odpowiedni strój. Dzisiaj tj. 12 kwietnia w Dzień Czekolady uczniowie klasy II A uczestniczyli w słodkich warsztatach wykonywania i zdobienia czekolady. Dzieci wyglądały jak prawdziwi cukiernicy ubrani w odpowiedni strój.

          • Konkurs na Ozdoby Wielkanocne rozstrzygnięty

          •  

            Zające, palmy i jajka już w ubiegłym tygodniu trafiły do przodkowskiej gabloty wystawienniczej, ciesząc swoim wyglądem nasze oczy i przywołując wiosnę. Zrobiło się kolorowo i świątecznie. Wszystkie te prace wykonane zostały przez uczestników konkursu na Ozdoby Wielkanocne. Termin składania prac upłynął 30 marca br. a we wtorek Wójt Gminy Andrzej Wyrzykowski wręczył nagrody i wyróżnienia. Konkurs obejmował trzy kategorie: jajko wielkanocne, palma wielkanocna i  zając. W ich wykonaniu widać było włożony trud i zaangażowanie, dlatego tez jury miało bardzo trudny wybór i niejednokrotnie postanowiło przyznać nagrody równorzędne.

            Kategoria JAJKO:

            I Zaborowska Wiktoria, kl. I D, Zaborowski Adrian, kl. III B, SP Przodkowo

            II  Yelisieiev Nikita, kl. II B , Yelisieiev Timotii, kl. I B, SP Przodkowo

            III Hirsz Franciszek, kl. O, SP Przodkowo, Klasa II, SP Szarłata

            Kategoria ZAJĄC:       

            I Byczkowski Fabian, Przedszkole Samorządowe Przodkowo, Dunst Kinga, kl. III C SP Przodkowo Dunst Julia      

            II   Nadolska Klaudia, kl. V, Nadolska Anna, kl. VI, SP Pomieczyno, Wyca Lucyna, Wilanowo      

            III  Kąkol Miłosz, kl. I, SP Pomieczyno,  Riegiel Franek, kl. II B Riegiel Zosia, Kl. VI C, SP Przodkowo

            Kategoria PALMA:      

            I  Data Dagmara, kl. II C, SP Przodkowo, Damps Łukasz, kl. VII, SP Czeczewo, Brylowski Michał, kl.O, Brylowski Jakub, kl. V, SP Pomieczyno     

            II Klasa I B, SP Przodkowo , Mazur Maksymilian, kl. V, SP Czeczewo,Stenka Oliwier, lat 6, SP Przodkowo     

            III  Zimmermann Hanna, kl. O, SP Czeczewo, Klasa III, SP Szarłata     

            Wyróżnienie:  Kalkowska Weronika, SP Wilanowo

            Źródło: gminaprzodkowo.pl

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

            Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

            Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

            Zaprasz do zapoznania się z materiałami na gazetce szkolnej.

            Pedagog

            Aleksandra Kulwikowska 

          • „Przodkowianie”

          • W dniu 2.04.2023 r. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” wziął udział w Powiatowych Dniach Świadomości Autyzmu w Żukowie